13 lipca 2024

Zasady nawadniania organizmu podczas ćwiczeń

Organizm człowieka składa się w około 60% z wody, która stanowi ponad połowę masy ciała. Z tego wynika, że każdy z nas ma w sobie 38-45 litrów wody, która znajduje się w każdej komórce organizmu. To właśnie dzięki niej możemy utrzymać stałą temperaturę ciała. Woda nawilża skórę i umożliwia transportowanie składników odżywczych i produktów przemiany materii. Przeciętny człowiek zużywa około 2-3 litrów wody dziennie, wydalając ją wraz z wydychanym z powietrzem, z moczem oraz potem.
Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie warto pamiętać, że najlepiej nawodnić organizm jeszcze przed rozpoczęciem treningu, a podczas ćwiczeń wodę należy uzupełniać co około 20 minut.
Nie istnieje jednak jedna zasada, która zadziała przy każdego typu treningu i w przypadku każdego człowieka. Warto jednak zapamiętać, że im intensywniejszy wysiłek tym częstsze nawadnianie. Oprócz wody do uzupełniania płynów w przypadku sportowców świetnie nadają się również specjalistyczne napoje, które zawierają elektrolity oraz węglowodany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.